Jakie zmiany w regulacjach dotyczących składek na Zus i praw pracowniczych czekają nas w przyszłym roku?

W 2015 roku, tak samo jak w latach ubiegłych, możemy spodziewać się podniesienia kwoty, którą osoby posiadające własny biznes będą wpłacać na składki ZUS 2015. Ta zmiana odbywa się rokrocznie – ze względu na sposób ustalania ich wysokości zależnej od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w danym roku.

Według aktualnych założeń do budżetu, już teraz możemy przyjąć, że w przyszłym roku prowadzący działalność gospodarczą będą zobowiązani do wpłaty plus minus 1100 zł. To prawie 700 zł więcej w ciągu roku. Jak zwykle w ostatnich latach nie zmienia się wysokość składki zdrowotnej. Okres zimowy przynosi także zmiany przepisów. Na szczęście wiele z nich pozostanie bez zmian. Zastanów się, czy nie dobrze będzie śledzić portale księgowe, aby być na bieżąco z tymi innowacjami.

pieniądze w walucie euro

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Jak donosi jedno z największych tego typu wydawnictw, sprawą, która najbardziej interesuje czytelników jest pytanie, jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe. Dzieje się tak pewnie dlatego, że osoby zatrudnione na umowach o pracę chcą w swoisty sposób skontrolować czy wypłacający wynagrodzenie nie pomylił się w obliczeniach.

Kliknij ten odsyłacz oraz zobacz w treści (www.pietak.pl/) znajdujący się tam tekst. Są w nim dodatkowe wiadomości. One też analizują taką problematykę.

Odpowiadając na to pytanie – wynagrodzenie chorobowe stanowi zazwyczaj 80% podstawy wymiaru, a mówiąc prościej 80% wynagrodzenia. Wyjątkami są sytuacje, gdy choroba powstała wskutek wypadku przy pracy, w drodze do lub z pracy, a także w przypadku choroby w okresie ciąży.

Kolejnym często zadawanym pytaniem, jest pytanie o wymiar urlopu wypoczynkowego. Tak jak poprzednio, w tym przypadku dotychczasowe regulacje nie ulegną zmianie. Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do powtarzającego się co roku, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Nie ma możliwości rezygnacji z tego prawa. To, z ilu dni wolnych będzie mógł skorzystać, zależy przede wszystkim od tego jak długo pracuje, a także od tego, czy jest to jego pierwsza w życiu praca na podstawie umowy o pracę czy kolejne zatrudnienie.

Wymiar urlopu wypoczynkowego, na podstawie przepisów wynosi odpowiednio:
– 20 dni – dla osób zatrudnionych krócej niż 10 lat,
– 26 dni – dla osób zatrudnionych ponad 10 lat. (Sprawdź składki ZUS 2015)
Do stażu pracy należy wliczyć także dodatki przysługujące za naukę. Ile lat za jaki rodzaj szkoły – ustala się na podstawie odpowiednich przepisów.

Aby uwolnić się od konieczności indywidualnego szukania tych informacji, możemy zdecydować się na umowę z biurem rachunkowym, lub samodzielną księgową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*