Jak rozliczać pit 11? Jak to się odbywa? Na jakiego rodzaju sprawy powinniśmy zwrócić uwagę?

PIT 11 to podstawowa informacja o przychodach, dochodach, jak i kosztach i pobrań danej kwoty na podatek dochodowy od fizycznych osób. Tego rodzaju informacja jest konieczna do właściwego przygotowania zeznania rocznego innego rodzaju jak pit 37 czy pit 36.
Często można usłyszeć od znajomej osoby, że właśnie dostałem pit 11 i co można zrobić z tym faktem, jak się z tego rozliczać? O przedłożenie pit 11 Podatnik nie musi wnioskować, ponieważ to płatnik zobowiązany jest wystawić oraz przedłożyć informację z własnej inicjatywy.

Zegary LEFF Metlev

Autor: Calvado
Źródło: Calvado
W konkretnych okolicznościach zamiast tego rodzaju pitu, może wystawić pit 40, lecz tylko na wniosek podatnika, jaki zostanie złożony przed dziesiątym stycznia roku następującego po rozliczanym roku podatkowym.
reklama

Autor: Azchael
Źródło: http://www.flickr.com
W tego typu sytuacji pit 40 będzie zastępować pit 11, zaś podatnik nie jest zmuszony dodatkowo rozliczać się już ze skarbówką. W przypadku jak są to wypłaty zagraniczne, w określonych sytuacjach pit 11 zastępowany jest informacją IFT. Najważniejszą formę przedłożenia pit 11 do urzędu skarbowego jest forma elektroniczna, tak zwane rozliczenie pit online-obejrzyj. Płatnik jednak nie jest zmuszony, by korzystać z e-podpisu. Wystarczający jest zestaw danych, który jest potwierdzeniem autoryzacji.
Inni płatnicy, jak spółka restrukturyzacja spółki z.o.o. powinny jednakowoż mieć tego rodzaju podpis. W konkretnych przypadkach możemy wysłać do skarbówki pit 11 drukowany.

Pamiętajmy także, iż jak mamy jakieś kłopoty z wypełnieniem pitu to zawsze jesteśmy w stanie skorzystać z pomocy, czyli programów komputerowych do wypełnienia pitu. To bardzo powszechny, intuicyjny sposób dla każdej osoby. Dość mocno ułatwia to całe działanie, na pewno więc warto z tego skorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*