Rozliczenie PIT, a problematyka 1% podatku – co powinno się mieć w pamięci?

Każdy podatnik ma możliwość przekazania swojego 1% podatku organizacji potrzebującej. To jest proste i nic nie kosztuje, a może komuś bardzo pomóc. Każdy Polak, który otrzymał jakikolwiek dochód w danym roku podatkowym musi rozliczyć PIT. Trzeba rozliczyć się najpóźniej do końca kwietnia roku następnego.

podatnik

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Każdy podatnik może przeznaczyć 1% podatku na określoną organizacjęJeśli tego nie zrobimy, środki dostanie Skarb Państwa. Nie są to duże kwoty, natomiast wszelkiego rodzaju organizacje czy fundacje często utrzymują się z tego jednego procentu. My w żaden sposób nie odczujemy przecież, że daną kwotę przekazaliśmy – gdzie znajdę 1% podatku lista.

Jak znaleźć organizacje, na rzecz których można przekazać 1%? Wystarczy wpisać hasło „1% podatku lista” w wyszukiwarkę internetową. Wśród rezultatów dla formuły „1% podatku lista” z wyświetli się strona internetowe pozytek.gov.pl. Na tej stronieco roku istnieje możliwość zapoznania się z bieżącą listą organizacji, które mają prawo (sprawdź także zakres usług – Waliduda Adwokat Wrocław profesjonalna kancelaria prawna) do otrzymania 1% podatku. Na wskazanej witrynie możemy sprawdzić, czy dana organizacja funkcjonuje, a także możemy znaleźć jej KRS. Możemy na niej sprawdzić, czy aby na pewno dana organizacja pożytku publicznego działa legalnie, a następnie wspomóc, ją wpisując w PIT jej numer KRS. Organizacje pożytku publicznego bardzo zabiegają o ten jeden procent. Im więcej osób przekaże podatek, tym większa suma do spożytkowania. Nie jest łatwo zdobyć przychylność innych.

rozliczenie PITu

Autor: David Mulder
Źródło: http://www.flickr.com
Zwłaszcza, że tego typu organizacji jest całe mnóstwo i złapanie kontaktu z potencjalnym odbiorcą i przekonanie go do przekazania 1% podatku jest naprawdę bardzo trudne. Jednak jest o co walczyć. Jeżeli chodzi o 1% podatku, lista jest na bieżąco aktualizowana, by nie zaistniała sytuacja, że środki zostaną przekazane na fundację, która zakończyła działalność. Ministerstwo Finansów na stronie udostępnia wyłącznie rzetelne, sprawdzone informacje w jednym miejscu. Trzeba wspomnieć, że informacje widniejące na stronie pozytek.gov.pl są autentyczne, pewne i jawne. Warto przekazywać swój jeden procent dla potrzebujących, często w znacznym stopniu dzięki niemu mogą oni godnie funkcjonować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*