Prawa pracowników w przedsiębiorstwie

W każdym przedsiębiorstwie najbardziej cennym zasobem są pracobiorcy. Inteligentny pracodawca troszczy się o swych pracobiorców, przykładowo przez instruktaże. Jest to opłacalne dla obydwu stron; pracodawca otrzymuje wyedukowanego a więc i sprawniejszego pracobiorcę. Druga strona zdobywa wiedzę która może w znacznym stopniu uprościć pracę. W pewnych dziedzinach działalności firmy szkolenia powinny wykonywane być cyklicznie, na przykład tak jest w wypadku tematów BHP. W pozostałych działach starczy instruktaż gdy zmieniają się przepisy.

kodeks pracy
Pewnym z najtrudniejszych oddziałów w firmie (poza księgowością) jest oddział kadr. Przepisy prawa pracy to jedne z najbardziej skomplikowanych działów prawa – jak wziąć urlop okolicznościowy. Przepisy prawa pracy są skomplikowane z dwóch powodów; pierwszym z nich jest to, że zakres problemów z jakimi musi się zmierzyć każdy pracownik kadr jest ogromny. A drugi, o wiele poważniejszy problem, to to że przepisy tego typu były niejednokrotnie modyfikowane skutkiem czego powstał chaos oraz komplikacje w interpretacji. Klasycznym przykładem podobnych niejednoznaczności jest ZUS przedsiębiorców – zależy on od dwu wartości: przeciętnego wynagrodzenia za pracę jak też minimalnego uposażenia za pracę. Biznesmen może płacić standardową czy zmniejszoną jej wysokość. Składki zależą także od tego jak długo prowadzimy działalność gospodarczą – jeśli do 24 miesięcy ZUS przedsiębiorców liczony będzie w sposób preferencyjny. Potem niestety będzie trzeba płacić wyższą kwotę ZUS składki są obligatoryjne. Znaczy to, iż nie można odstąpić od ich opłacania, nawet jeżeli korzystamy z prywatnych ubezpieczeń bądź prywatnej służby zdrowia – macie poże pomysł, ile wynoszą zus składki.

ślub

Autor: Agata Kwiecień
Źródło: abcslubu.pl
Każdemu z pracowników w roku kalendarzowym przysługuje tzw. urlop okolicznościowy. Udzielany jest on w przypadku zdarzeń niespodzianych, jak przykładowo pochówek członka rodziny czy własny ślub, przyjście na świat dziecka. Musimy pamiętać, iż nie trzeba wykorzystać całego przypadającego wymiaru od razu. Na przykład urlop okolicznościowy przyszły ojciec (sprawdź ofertę – adwokat rodzinny warszawa) może wykorzystać zawożąc żonę do szpitala oraz potem wracając ze szpitala – media it. Dowodem prawa do urlopu będzie akt urodzenia dziecka czy w wypadku pochówku odpis aktu zgonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*