Jakie zadanie ma aktuariusz? W jakich obszarach znajduje zatrudnienie taka osoba? Co powinniśmy wiedzieć na ten temat?

Prawo jasno określa, że każdy zakład ubezpieczeń ma obowiązek powołania aktuariusza. W przypadku ubezpieczeń na życie taki fachowiec odpowiada za kalkulację rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, lecz już jak mowa o ubezpieczeniach majątkowych czy osobowych to konieczna jest dodatkowo jego opinia opublikowana w sprawozdaniu rocznym.

klienta

Autor: HazteOir.org
Źródło: http://www.flickr.com
Tak naprawdę firmy posiadają więcej niż jednego aktuariusza, a ci najlepsi wysoko wykwalifikowani fachowcy tworzą zespół, który zarządzany jest przez głównego aktuariusza. Aktuariusz to osoba, która zdała egzamin aktuarialny przed Komisją Nadzoru Finansowego, a następnie została wpisana do rejestru aktuariuszy. Ten zawód jest bez przerwy elitarny, gdyż w rejestrze prowadzonym przez KNF znajduje się właściwie nie taka znaczna liczba tego rodzaju. Pozytywnie zdany egzamin jest podstawą, lecz oprócz tego kandydat musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych, powinien mieszkać w naszym kraju, mieć skończone studia wyższe – ciekawostka o aktuariuszu.
Taka osoba nie może być karana. Kandydaci na aktuariusza powinni charakteryzować się wybitnymi umiejętnościami analitycznymi, muszą być specjalistami w dziedzinie matematyki finansowej.

Nasze kolejne teksty są równie pociągające, jak ten. Więc kliknij w link tutaj branża chemiczna i oglądaj rzetelne posty. Zapraszamy!

Aktuariusz trudni się różnymi sprawami, tymi bardziej popularnymi jak określanie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych czy określeniem ryzyka, ale i mniej powszechnymi, ale bardzo obowiązkowymi, jak wycena opcji. Aktuariusz ma znaczące szanse rozwoju, jest w stanie objąć stanowisko najważniejszego aktuariusza w towarzystwie ubezpieczeniowym, jest w stanie mu nawet zostać zagwarantowana funkcja członka zarządu – więcej pomocy.

Aktuariusz może także kontynuować karierę poza branżą ubezpieczeniową w każdym z tych miejsc, gdzie najistotniejsza jest ocena niebezpieczeństwa finansowego. Najbardziej popularne instytucje to fundusze inwestycyjne, banki czy firmy doradcze. To nieznany zawód, ale trzeba przyznać, iż specjaliści w tej dziedzinie są bardzo niezbędni w wielu firmach i trudno wyobrazić sobie bez nich sprawnie funkcjonowanie określonej instytucji. Dlatego też to pewna perspektywa dla osób, które lubią przedmioty ścisłe i planują się rozwijać świadcząc interesujące usługi. Bycie aktuariuszem obecnie jest bardzo elitarne oraz dobrze płatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*