Spedycja morska

Morska spedycja to jedna z głównych dróg transportu. Jest to przewóz towarów lub pasażerów przez wody morskie lub śródlądowe, w celach pozyskania pieniędzy. Dużą pozytywną stroną jest to, że transport morski ułatwia przetransportowanie dużych ilości towaru na sporą odległość.

Autor: cliff1066

W obecnych czasach nie jest to duża część w środkach komunikacji. Dzieje się tak dlatego, że tego typu podróż trwa zdecydowanie długo. Podróżnicy chętniej lecą przykładowo samolotem. Zazwyczaj w krajach o mocno rozwiniętym wybrzeżu statków używa się jako środka lokomocji, gdzie jest to transport promowy. W innym wypadku jest to transport produktów.

Rodzaje statków
Rodzaj statku, którego się używa zależy przede wszystkim od długości podróży oraz gabarytów towaru. Masowiec to statek, którego używa się w celu przewiezienia towarów suchych, takich jak węgiel, ruda, nawozy mineralne. Transport drobnicowy (z agencją pl.itl-omega.eu odbywa się za pomocą drobnicowców. To transport małych rzeczy, które zapakowane są w beczkach albo skrzynkach i policzone są na sztuki. Transport płynów odbywa się za pomocą tankowców, a środków chemicznych za pomocą chemikaliowców. Każdy statek posiada swoje własne preferencje i przystosowany jest do innych funkcji.

Mierzeja Helska, morze

Autor: Szymon Nitka
Źródło: http://www.flickr.com

Środek płatniczy
Środek płatniczy określający opłatę za transport towarów drogą wodną, to fracht morski. Cena uzależniona jest zawsze od wielkości towaru i trasy. Zazwyczaj wypłacany jest po przewiezieniu produktów w nieuszkodzonym stanie do celu. W Polsce największe porty są w Gdański i Szczecinie. Transport morski z Chin jest najczęstszym w tych portach. Ogólnie można go podzielić na pojedyncze rodzaje- kabotażowy, liniowy, trampowy i wahadłowy. Jest to podział ze względu na trasy podróży oraz czas jej trwania. Na przykład transportem kabotażowym określa się żeglugę między portami w jednym kraju. Statki pływające wahadłowo to te, powiązane wyłącznie z dwoma brzegami. Transport (zobacz transport całopojazdowy) liniowy to podróże według określonych planów i grafików. Żegluga morska to największy odsetek transportu wodnego.

Jeżeli szukasz agencji celnej, która ma skutecznie reprezentować firmę przed służbami państwowymi, do wyszukiwarki internetowej wpisz słowa według wzorca „agencja celna lokalizacja” (na przykład: „agencja celna w Warszawie”).

Źródło: pl.itl-omega.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*