Analiza wymagań – co ukryło się pod tym ciekawym pojęciem? Przeczytasz w poniższym tekście!

Każdy system ma określone i jednocześnie pożądane zachowania, które należy precyzyjnie poznać. Po ich ustaleniu możliwa staje się ich dokładna analiza, która stawia sobie za cel dookreślenie wymagań i sprawdzenie czy nie znajdują się w systemie jakieś wymagania mające charakter sprzeczny lub te, które mają charakter nieprawidłowy.

analiza wymagań w firmie

Autor: Mark Warner
Źródło: http://www.flickr.com

Określeniem wymagań funkcjonalnych nazywa się rodzaje usług, które mają być proponowane przez system, a także jak reaguje na określone sytuacje. Naprawdę często wymagania , których charakter jest funkcjonalny obejmują także to, czego system nie potrafi wykonywać. Analiza wymagań jest więc pojęciem zaskakująco szerokim, którego zastosowanie i znaczenie jest bez najmniejszych wątpliwości bardzo znaczące. Decydując się na analizę wymagań, trzeba pamiętać że, analiza wymagań zawsze powinna opisywać to, w jaki sposób system reaguje na określone cele, ale także osiągane wyniki. Znaczenie ma także to, jakiego rodzaju warunki powinno się spełnić, aby konkretne zadania w ogóle mogły zostać przez system wykonane. Analiza wymagań zawsze musi uwzględniać również to, co powinien zrobić użytkownik, aby skorzystanie z systemu stało się przez niego w ogóle możliwe. Chodzi w tym wypadku o działania, które prowadzić mają do osiągnięcia jednoznacznie określonego rezultatu.

Analiza wymagań funkcjonalnych zawsze powinna pamiętać także o standardach , które są obowiązujące w konkretnej organizacji i tym, aby system był do nich dostosowany. Jest to wyjątkowo znacząca cecha, która pozwala zachować odpowiednią jakość. Tworzona lista wymagań musi odznaczać się ściśle określonymi cechami.

Jeśli chcesz poznać kolejne materiały zachowane w takiej tematyce, zobacz link (http://www.ozieblowski.pl/blog/praworodzinne/rozwod-z-hazardzista-jak-przebiega/). Tam również odnajdziesz coś interesującego dla siebie.

Przede wszystkim musi być spójna.

analiza wymagań  w firmie

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Chodzi o to, aby używać tych samych słów w tych samych znaczeniach i trzymać się raz ustalonej terminologii. Wielkie znaczenie ma także zrozumiałość dokumentów. Powinno się wiedzieć, że osoba przeprowadzająca analizę wymagań – musi wiedzieć, że osoba, która czytać będzie dokument niekoniecznie musi dysponować specjalistyczną wiedzą, którą dysponuje analityk. Dostosowanie zastosowanego języka do odbiorcy jest więc jedną z najważniejszych cech analizy wymagań. W przeciwnym wypadku dokument okaże się być zwyczajnie niezrozumiały i osoba, która go miała wykorzystać tak naprawdę z niego nie skorzysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*