Największe spółki notowane na polskiej giełdzie – poznaj najlepsze informacje

Giełda papierów wartościowych jest bez wątpienia czymś, co od lat wzbudza naprawdę ogromne emocje. Nie brakuje osób, które decydują się na granie właśnie na giełdzie. Jest to spore ryzyko, ale również bardzo duża szansa na zarobienie naprawdę dużych pieniędzy. Na polskiej giełdzie papierów wartościowych notowanych jest kilkadziesiąt spółek. Do tych największych bez wątpienia zalicza się PGNIG oraz JSW.

PGNIG, czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo to ogromna spółka, która na terenie naszego kraju zajmuje się wydobywaniem nie tylko gazu, ale także węgla. Akcje PGNIG osiągają nadzwyczaj wysokie notowania. To właśnie dlatego akcje PGNIG cieszą się naprawdę ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo to spółka, której historia rozpoczęła się w roku 1976. To właśnie wtedy do życia powołano Zjednoczone Górnictwo Naftowe i Gazownicze. Już jednak 1 września 1982 roku zdecydowano się przekształcić je w Przedsiębiorstwo Państwowe PGNIG.

notowania na giełdzie

Autor: Stéfan
Źródło: flickr.com

Charakteryzowało się ono wielozakładową strukturą. W roku 1996 zakład ten zdecydowano się przekształcić kolejny raz – tym razem przyznano mu właśnie charakter spółki akcyjnej. Spółka tworzona jest wówczas przez sześć zakładów gazowniczych stojących na czele wydzielonych okręgów. Swoje siedziby posiadają one w największych polskich miastach, między innymi w Gdańsku, Tarnowie oraz Poznaniu. Kolejne lata przyniosły następne zmiany w strukturze spółki. Na giełdzie papierów wartościowych PGNIG pojawiło się w roku 2005. Od tamtej pory akcje PGNIG cieszą się ogromnym zainteresowaniem osób inwestujących na giełdzie – najnowsze informacje. Interesującym jest fakt, że spółka zaliczyła zaskakująco udany wstęp na giełdzie. Zaliczyła bowiem naprawdę duży wzrost notowania zaraz pierwszego dnia obecności. Znaczenie PGNIG dla mieszkańców Polski jest naprawdę wielki. To bowiem właśnie ta spółka akcyjna gwarantuje nam dostarczenie gazu do domów. Nawet jeśli nie ogrzewamy domu przy pomocy pieca gazowego, to właśnie gazu do pracy potrzebuje większość znajdujących się w kuchniach kuchenek.

Inną spółką notowaną na polskiej giełdzie jest JSW, czyli Jastrzębska Spółka Węglowa. Akcje JSW również cieszą się niemałym zainteresowaniem. Akcje JSW są częścią tak zwanego indeksu WIG20 – więcej szczegółów. W lipcu 2012 roku akcje JSW weszły w skład również Respect Index, co bardzo dobrze obrazuje jak dużą rolę odgrywają i jak ogromne znaczenie jest im przypisywane. Jastrzębska Spółka Węglowa jest teraz w Polsce najbardziej znaczącym producentem węgla koksowego, który odznacza się rewelacyjną jakością. Teren, z którego Jastrzębska Spółka Węglowa wydobywa węgiel (maszyny górnicze) znajduje się na terenie Górnego Śląska, a więc w tym regionie Polski, który doskonale znany jest z górnictwa. JSW zajmuje się głównie wydobywaniem, a potem sprzedażą węgla kamiennego. Przeznaczony jest on przede wszystkim do zaspokojenia potrzeb energetycznych Polaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*